معاونت هماهنگی امور اقتصادی- دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس :

نیازمندهای کارخانه کربنات سدیم برای افتتاح رسمی تامین شده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس گفت: با تلاش های کارگروه رفع موانع تولید استان عمده نیازمندی های کارخانه کربنات سدیم شهرستان فیروزآباد تامین شده است.

 

به گزارش دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری فارس، یداله رحمانی با بیان این که کارخانه کربنات سدیم از طرح های 23 گانه اقتصادمقاومتی استان بوده و در سند پیشران توسعه فارس مصوباتی برای تکمیل و بهره برداری سریع تر از آن وجود دارد، اظهارداشت: این طرح با تکمیل بخش های باقی مانده در سفر رئیس جمهوری به استان فارس در سالجاری به صورت رسمی به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به این که کارخانه کربنات سدیم دارای یک هزار و 300 میلیارد تومان سرمایه گذاری و 600 هزار تن ظرفیت تولید اسمی است، ادامه داد: تولید این کارخانه در صنایع شیشه سازی و تولید مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با بیان این که فازاول کارخانه کربنات سدیم در فروردین امسال افتتاح با یک سوم ظرفیت به میزان 200 هزار تن در سال آغاز به کار کرد، گفت: به علت عدم تامین آب و برق متناسب با کل ظرفیت اسمی این واحد، شرایط برای تولید با کل ظرفیت فراهم نشده است.
رحمانی با اشاره به این که برای تامین آب مورد نیاز کارخانه کربنات سدیم، با هزینه سرمایه گذار، 27 کیلومتر لوله گذاری از زیر دست سد هایقر برای تامین 90 لیتر بر ثانیه آب مورد کارخانه کربنات سدیم صورت گرفته است، اظهارداشت: برای کل نیاز این واحد  بر اساس مصوبات سند پیشران مقرر شد با مشارکت سرمایه گذار در تکمیل سد هایقر، پیش پرداختی به شرکت آب منطقه ای فارس صورت می گیرد و این سرمایه گذاری در طولانی مدت، از آب مصرفی این واحد استهلاک خواهد شد.
وی با تاکید بر این که این موضوع در حال مذاکره برای عقد قرارداد نهایی است، تصریح کرد: نیازمندی فعلی هایقر برای آبگیری محدود تامین ابزار دقیق است و بر اساس قرارداد آب منطقه ای فارس و کارخانه کربنات سدیم، بخشی از پیش پرداخت این کارخانه صرف خرید ابزار دقیق مورد نیاز سد می شود تا سد آبگیری محدود داشته باشد و آب بلند مدت مورد نیاز کربنات سدیم از این طریق تامین شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با بیان این که در حال حاضر 20 مگاوات برق برای راه اندازی کارخانه کربنات سدیم تامین شده است، گفت: کل نیاز این واحد 35 مگاوات است که قرار بود به وسیله احداث نیروگاه توسط سرمایه گذار تامین شود و به دلیل عدم تحقق این موضوع،  برق منطقه ای موظف شد با ارائه راهکارهای فنی، این نیاز را تامین کند.
رحمانی همچنین از تامین 50 میلیارد تومان تسهیلات به عنوان سرمایه در گردش برای کارخانه کربنات سدیم خبر داد و افزود: بر اساس مصوبات کارگروه رفع موانع تولید استان فارس، بانک صنعت و معدن پس از تکمیل مدارک مورد نیاز، از محل بند الف تبصره 18 این تسهیلات را تا پایان آبان ماه تامین کند.

منبع : دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری

کد خبر : 75443
تعداد بازدیدها : ۹۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

لینک های مفید

    لینک ۱

آمار سایت
کل بازدیدکنندگان ۷۴۱۱ نفر
بازدید امروز ۲۳
/* */